Mobil cihazlar şirketler için risk oluşturuyor - Teknoloji - Haber Detayı -Haberkulu Haber Merkezi

  • Ankara
    °C
16 Haziran 2021 Çarşamba


Anasayfa / Teknoloji / Detay

Yazı Boyutu: A A A

Mobil cihazlar şirketler için risk oluşturuyor

Mobil cihazlar üzerinden yürüttüğünüz iş projeleri risk altında olabilir!

2015-04-15, 15:10:48
Okunma Sayısı : 966
Yorum Sayısı : 0
Mobil cihazlar şirketler için risk oluşturuyor

Aruba Networks, yeni mobil güvenliği riskine dair rapor işletmelerin #GenMobile "mobil işgücünün" yüksek riskli, yüksek büyüme zihniyeti karşısında hazırlıksız olduğunu ve bunun sonucunda iş dünyasında güvenlik uygulamaları arasında alarm verici farklar olduğunu ortaya çıkardığı için iş dünyasını tedbir almaya çağırıyor.
 Yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, endüstri ve coğrafi bölge arasında açığa çıkan bu uçurum, kurumsal verilerin güvenliği üzerinde doğrudan etkiye sahip.

"#GenMobile: İşiniz risk altında mı?"
Türkiye dahil 23 ülkede 11,500 çalışan üzerinde bir anket uygulamış ve çalışanların tutumlarının güvenlik bilinci olmayan daha paylaşımcı bir iş yerine doğru kaymaya başladığını göstermiştir. Bu çalışmada, üst düzeyde düzenlemeler yapılan ve teknolojiyi yakından takip eden sektörlerin, yüksek kazançlı erkeklerin ve yeni gelişen pazarların işletmelerin veri güvenliği açısından en büyük riski doğurduğunu ortaya çıkarmıştır.
Aruba, işletmeler için hem iyi hem de kötü olan işyerine riske yatkın davranışlar için #GenMobile'ın yolu nasıl açtığını vurgulayan üç kilit trend olduğuna inanmaktadır.
• Paylaşım norm haline gelmiştir: On kişiden altısı iş için kullandıkları cihazları ve şahsi cihazlarını düzenli olarak paylaşmaktadır. Çalışanların neredeyse beşte biri cihazlarında şifre kullanmamaktadır, \%11'i ise daha kolay paylaşımda bulunabilmek için güvenlik tedbiri uygulamadığını belirtmektedir.
• Güvenlik bilinci olmayan tutumlar artmaktadır: Türkiye'de çalışanların yarıdan fazlası (\%55) mobil cihazın kötüye kullanılması sonucunda veri kaybı yaşadığını itiraf etmektedir. Bunun en önemli nedeni, çalışanların \%68'inin "bilmediğini" veya "şu ana kadar herhangi bir kayıp yaşamadığını" bildirmesidir. #GenMobile yeni cihaz alma kararını verirken; güvenlik, marka ve işletim sisteminden sonra beşinci sırada gelmektedir. On kişiden neredeyse dokuzu (\%82) bilgi işlem departmanlarının kendilerini koruyacağını varsaymaktadır ancak bu kişilerin neredeyse yarıdan fazlası (\%55) mobil cihazın kötüye kullanılması sonucunda veri kaybı yaşamıştır.
• Kendi kendine yetki vermek başarı getiriyor: Günümüzde Türkiye'deki çalışanların yarısından fazlası (\%55) bir şeyleri yapabilmek için patronlarına riayet etmediklerini, diğer yarısı ise (\%51) mobil teknolojilerin kendilerini daha verimli hale getirdiğini ve işe daha fazla angaje olmalarını sağladığını, dörtte üçü ise (\%80) bilgi işlemi kendilerinin yaptığını ifade etmiştir.

Aruba Networks CMO'su Ben Gibson şu sözleri ifade etmiştir: "#GenMobile çalışanları esnektir, şeffaftır, işbirliğine açıktır, verimliliği ve işte büyümeyi yakalamak için eyleme geçmeye hazırdır. Bu çalışanlar aynı zamanda şirket verilerini paylaşma konusunda çok daha fazla isteklidir ve bilhassa güvenlik konusunda dikkatsizdirler."
Ancak, rapora göre yüksek riskli kültür işletmelere girdiği için mobil cihazların ve verilerin kullanımına gelince sektörler, bireyler ve şirketler arasında alarm verecek düzeyde bir fark oluşmuştur:

Sektörler arasındaki Fark
• Finans, verileri sızdırıyor: İster inanın ister inanmayın, finans kuruluşlarından ankete yanıt verenlerin \%39'u mobil cihazın kötüye kullanılması sonucunda şirket verilerini kaybettiğini itiraf etmiştir; bu oran ise anket uygulanan tüm sektörlerin ortalamasından \%25 daha yüksektir. Kamu sektörünün (eğitim hariç) kayıp ya da çalınan verileri bildirme olasılığı en düşük düzeydedir.
• Yüksek teknoloji yüksek riskte: Yüksek teknoloji alanında çalışanların bilgi işlem departmanı tarafından istendiği zaman cihazlarının şifresini sorgulamadan verme olasılığı, konaklama veya eğitim alanında çalışanlara kıyasla neredeyse iki kat daha yüksektir (\%46).
• Öğretmenlerin güvenlik eğitimine ihtiyacı var: Çalışma sonuçlarına göre, eğitimcilerin yüksek teknoloji alanlarında çalışanlara kıyasla şifrelerini kağıt üzerine kaydetme olasılıkları \%28 daha yüksektir. Eğitimciler aynı zamanda şahsi cep telefonlarını şifreyle koruyup korumadıkları sorulduğu zaman diğer tüm sektöre kıyasla en düşük puanı almıştır.

Riski Bireylerin Belirlenmesi
• Erkekler veri hırsızlığına daha fazla yatkın: Erkeklerin akıllı telefonlarının kötüye kullanılması sonucunda kişisel veya müşteri bilgilerini kaybetme olasılığı \%20 daha yüksektir ve kimlik hırsızlığı mağduru olma konusunda kadınlara göre \%40 daha fazla ihtimale sahiptir.
• Genç çalışanlar şirket güvenliğini mahvetmektedir: Ankete yanıt veren 55 yaş üstü kişilerin, genç çalışanlara kıyasla kimlik hırsızlığını veya kişisel verilerini/müşteri verilerini kaybetme ihtimali yarı yarıya daha düşüktür. Veri ve kimlik hırsızlığı konusunda en üst düzeyde eğilimi olan yaş aralığı 25-34 yaştır.
• Yüksek maaş daha fazla güvenlik riskiyle bağlantılıdır: 60000 dolardan daha fazla kazanan çalışanların, 18000 dolardan daha az kazanan çalışanlara kıyasla şirketin finansal verilerini kaybetme ihtimali iki kat daha yüksektir ve mobil cihazın kötüye kullanılması veya çalınması sonucunda kişisel verileri kaybetme ihtimalleri \%20 daha yüksektir. İronik bir şekilde, para teklif edildiğinde 75000 dolardan daha fazla kazanan çalışanların, 18000 dolardan daha az kazanan anket katılımcılarına kıyasla cihaz şifresini verme olasılığı üç kat daha yüksektir.

Küresel Risk Trendlerinin Haritasını Çıkarma
• Yüksek risk, yüksek büyüme: Çin'in, Tayland'ın ve Birleşil Arap Emirliklerinin (BAM) gelişen ve büyüyen pazarlarının dünya genelinde daha riskli davranışlar sergilediği tespit edilmiştir, bunun sonucunda daha fazla risk almanın güvenlik riskiyle bağlantılı olduğu kadar büyüme ve fırsatların artmasıyla da alakalı olduğu söylenebilir.
• Batı dünyası oyunu güvenli oynuyor: Bu bağlantıyı desteklemek için, riske en düşük yatkınlığa sahip ülkeler ABD, Birleşik Krallık ve İsveç olmak üzere batı pazarlarıdır.

İşletmelerin uyum yeteneği yok
Çalışmaya göre, Türkiye'deki işletmeler gelecek için hazır olmayabilir çünkü işletmelerin üçte birinden fazlası (\%40) herhangi bir temel mobil güvenlik politikası uygulamamaktadır. Çalışanların neredeyse beşte biri (\%18) cihazlarında şifreli koruma uygulamamaktadır, dolayısıyla çalışanların temel güvenlik uygulamalarını yerine getirmediği söylenebilir.
Aruba, işletmeler güvenliğini stratejik bir şekilde ölçer ve akıllıca yönetirse, #GenMobile çalışanlarının getirdiği daha esnek ve açık çalışma ve bilgi paylaşımı yöntemlerinin yeni işletme inovasyonunu tetikleyeceğini savunmaktadır.
Gibson şunları ifade etmiştir: "Kurumların tüm çalışanların soluk almasını zorlaştırmak yerine onlar için güvenli ve operasyonel bir çerçeve hazırlamak için çaba göstermesi gerekmektedir. Bu trendler, #GenMobile çalışanlarının günlük işgücünün giderek artan bir kısmını teşkil etmeye devam edeceği ancak beraberinde bazı riskli davranışları da getireceğini göstermektedir".
"Çağdaş ve bağlantılı bir dünyada, firmaların yaratıcılığı beslerken aynı zamanda veri ve bilgi kaybı riskini en aza indirgemesi gerekmektedir. Bunun bir sonucu olarak, çalışanların bağlantı ve veri güvenliği konusunda uyum yeteneği temelinde güven (adaptive trust) yaklaşımını benimsemesi gerekmektedir, dolayısıyla çalışanlar etrafında güvenli bir altyapı oluşturmak amacıyla bağlamsal bilginin birden fazla katmanını etkileyen bireysel çalışan tercihlerinin belirlenmesi gerekmektedir."

Riskinizi Yönetin
Bu küresel verileri kullanan Aruba, kurumların Mobil Güvenlik risk düzeylerini kendi ülkeleri ve sektörlerindeki diğer kurumlarla karşılaştırmasını sağlayan çevrimiçi bir Güvenlik Riski İndeksi aracını çevrimiçi bir Güvenlik Riski İndeksi aracını geliştirmiştir.

 

Kaynak:Teknokulis

Etiketler :

HABER İLE İLGİLİ

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Adınız :
Alıcı E-posta :
Mesajınız :

Yurt Dışından Telefon Getirecek Gurbetçilerimize U

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemlerinin yolcunun Türkiye’ye giriş tarihi itibariyle 120 gün ...

2017-05-15 09:12:48 Teknoloji

Geri dönüş başladı! Efsaneye hücum

Nokia 8210 yıllar sonra hala kapış kapış satıyor..

2015-04-30 16:29:34 Teknoloji

Reklam mesajı almamak için bunları yapın

Reklam amaçlı kısa mesajların yasaklanmasına yönelik 1 Mayıs’ta uygulamaya girecek düzenlemeye ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı

2015-04-30 16:15:54 Teknoloji

Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı

Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu'nun uğurlama töreni Fransa'nın Cannes şehrinde yapıldı

2015-04-24 16:08:12 Teknoloji

Mutlaka İndirmeniz Gereken 10 Verimlilik Uygulaması

Mutlaka İndirmeniz Gereken 10 Verimlilik Uygulaması

2015-03-22 16:08:00 Teknoloji

Elektrikli otobüs' devrimi geliyor

ASELSAN ve TEMSA işbirliğiyle üretilmeye başlayacak olan elektrikli otobüsler hem çevre kirliliğine son verecek hem de daha az enerjiyle çok yol kat edecek.

2015-03-22 16:01:17 Teknoloji

DARKNET’TE DOLAŞIRKEN KARANLIK TARAFA GEÇMEYİN

İlk olarak sanal para birimi Bitcoin ile adını duyuran ‘Darknet’ (Karanlık internet), sıradan internette takip edilmekten bıkanların öncelikli tercihi haline geldi. Ancak bildiğimiz internetin en a

2015-03-21 15:13:24 Teknoloji

BTK, "CRYPTOLOCKER" İSİMLİ VİRÜS KONUSUNDA UYARDI

BTK, "Cryptolocker" isimli zararlı yazılım konusunda vatandaşları uyardı, tuzağa düşmemek için gelen e-postaların dikkatli biçimde incelenmesi gerektiğini bildirdi.

2015-03-21 14:45:00 Teknoloji

EN ÇOK OKUNANLAR

Yurtdışından Türkiye'de kullanmak üzere getirilen telefonlarda bulunan pasa

Dün öğleden sonra kendisini asarak intihar eden...

olay bugun öğleden sonra oldu...

Kulu’da meydana gelen kazada 2 genç yaşamını yitirdi.

İlçemizde lise öğrencisi 16 yaşındaki A.K. ile cinsel ilişkiye girdiği i

Kululu Genç Fenomen'e Ödül Verildi

İlçemizde 4 kardeşin soy bağının belirlenmesi için 15 yıl önce ölen ki

Kulu'da gürbetciler İsveç’te yapılacak Seçim sonuçları nı etkiliyor.

İsveç Büyükelçisi Staffan HERRSTRÖM ve eşi Karin HERRSTRÖM , Kulu Beledi

Cihanbeyli Acıkuyu mevkii Fatih Esere ait Sulu tarım yapılan Tarlada Biçerd

Kululu Genç Fenomen'e Ödül Verildi

İlçemizde 4 kardeşin soy bağının belirlenmesi için 15 yıl önce ölen ki

YUNAK BÖLGESİNDE 2021 HASAT DÖNEMİ BAŞLADI...

Kulu'da kuraklıktan ekili alanlar kuruyor

Dünyada bir çok genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu dehşet saçmaya

EN ÇOK YORUMLANANLAR

Dünyada bir çok genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu dehşet saçmaya

KULU seviyorsanız mutlaka bu oylamaya katılın!

Yurtdışından Türkiye'de kullanmak üzere getirilen telefonlarda bulunan pasa

18 Ağustos 2013 Pazar Günü Sivri'mizde Piknik ve Ağaç Dikme Organizasyonu Y

Kulu ilçesinde, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sokağ

Dünyada bir çok genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu dehşet saçmaya

18 Ağustos 2013 Pazar Günü Sivri'mizde Piknik ve Ağaç Dikme Organizasyonu Y

Dünyada bir çok genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu dehşet saçmaya

18 Ağustos 2013 Pazar Günü Sivri'mizde Piknik ve Ağaç Dikme Organizasyonu Y

Favorim Avm'ye eksiklerini tamamlaması için süre verildi

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Karşıyaka Mahallesinde Aşır Saygın'a Ait Olan Ev de Yangın Çıktı.

Kulumuza müjde araba muayene istasyonu kuluya açılıyor

İSVEÇLİ BAKAN FAHRİ KONSOLOSLUĞU AÇTI

KULUDAN Suriyeye İnsani Yardım Aracı Reyhanlıya Ulaştı

Stockholm'de Sözde Soykırım Anıtı dikilmemesi için aşağıda ki İsveçç

Arşiv

Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Çok Kötü
Kötü
İyi
çok İyi